• Telefon: 0762 235 333 (secție)
  • Adresă: Str. Bucur nr. 19, București (Maternitatea Bucur, Pavilion B)
Logo Scoala Mamei AB

Primul modul

Anatomia si fiziologia sarcinii (Ce sunt membranele, ce este placenta si lichidul amniotic? Ce este colul uterin, ce este dopul gelatinos), Schimbari normale si fiziologice in sarcina, Importanta consultatiei prenatale, Semne de alarma in sarcina, Ce mananc cand sunt gravida? – alimente permise si interzise in sarcina, constipatia, Pot sa consum cafea si/sau alcool in sarcina? , Igiena sarcinii (imbracamintea, baia generala, igiena genitala, ce produse folosim? Stil de viata sanatos, exercitii Kegel, miscarea în sarcina, exercitii fizice utile.

Masuri de confort si tehnici de relaxare in sarcina (postura corecta, masajul in sarcina, somnul la gravide, meloterapia, aromoterapia, cromoterapia, hidroterapia), Respiratia in sarcina si travaliu, planul de nastere, Ce trebuie sa intreb medicul inainte de a naste? Bagajul de spital, bagajul bebelusului pentru primele zile acasa (toate mamicile primesc o lista cu bagajul de spital dupa ce a fost discutat fiecare obiect necesar pentru acasa)

Modul II

Pozitiile bebelusului in sarcina, prezentatiile, Nasterea naturala, Ce este travaliul? Semne pozitive de travaliu, Semne de alarma travaliu timpuriu, Cand mergem la spital? Tehnici de confort pentru travaliu timpuriu, Travaliul activ, Sprijin emotional si fizic în travaliu, Statii de travaliu, Tehnici de respiratie în stadiul al doilea de travaliu, Pozitii pentru împingere, Restrictii de miscare, mâncare si bautura în travaliu, Anestezia epidurala/rahianestezia, Epiziotomia, Expulzia si nasterea, Nasterea prin cezariana, Ce face tata cand mama ma naste pe mine? Celule stem, Rolul partenerului, familiei, prietenilor, Lauzia fiziologica, Cum sa ne ingrijim in lauzie

Modulul III

Anatomia si fiziologia alaptarii, Ce mancam cand alaptam?, Beneficiile alaptarii la san pentru mama, copil si familie, Cum se produce laptele. Mecanismul suptului, Initierea si stimularea lactatiei, Pozitionarea pentru alaptare si atasarea corecta la san, Alaptarea eficienta si ineficienta, Compozitia laptelui de mama, Laptele praf, Semnele timpurii de foame ale nou nascutului, Mulsul si conservarea laptelui, Incidentele alaptarii, Cum evitam ragadele? Am facut ragade cum le tratez? Metode alternative de hranire a copilului. Patologia sanului (afectiuni ce pot apare in alaptare), prevetie si tratament.

Modul IV

Cum arata copilul meu?, Fizionomia nou nascutului, necesitatile si abilitatile lor, Comportamentul nou-nascutului dupa nastere, Ingrijirea nou nascutului si sugarului – demonstratii practice – (toaleta partiala, baia generala a nou nascutului, igiena imbracamintii, igiena mediului nou nascutului, masajul nou nascutului, cum schimbam scutecul?), Regimul de viata al nou nascutului, Cum il imbracam? Cum si cand il scoatem la plimbare? Schema de vaccinare, Administrarea vitaminei D3, Semnale de alarma pentru depresia post-partum, Sexualitatea postpartum, Drepturile femeii gravide (legislatie). Ce pasi urmeaza taticii pentru a obtine certificatul de nastere al copilului.

Partenerii noștri

Le mulțumim tuturor partenerilor și sponsorilor noștri care se implică în acest proiect.

Înscrie-te la curs